אבחון ליקויי למידה

ליקויי למידה הינם אוסף של קשיים בהם נתקל התלמיד במהלך הלימודים. במידה ואובחנו כלקויי למידה, יקבל התלמיד סיוע רב מהסביבה הפדגוגית, וגם יבין כי קיימת בעיה שאינה תלויה בו, דבר החשוב לאין ערוך מבחינת הדימוי העצמי הנמוך.

אבחון ליקוי למידה- בדק בית

אבחון לקוי למידה יכול להתחיל בצורה לא פורמלית כבר בבית. אם ילדכם מתקשה באמת ובתמים בקריאה, וטוען כי האותיות "קופצות" לו מול העיניים, לא מסוגל להבין את שקרא, ולהתייחס לאותיות כאל סמלים אינדיבידואליים- רוב הסיכויים הם כי יש לו לפחות לקות למידה אחת והיא דיסלקציה, או הפרעת קשב וריכוז.

אם הילד מסרב לאחוז עפרון בידו, חשוב לנסות ולברר האם הדבר נובע מחוסר עניין או מחוסר יכולת. לקות למידה בשם דיסגרפיה היא קושי אמיתי לכתוב, החל מקושי מוטורי של אחיזת העפרון ביד, וכלה ביכולת לזכור מילים, גם כאלו שכבר נלמדו בעבר, ולכתוב אותן ללא שגיאות. בכל מקרה, אם קיים חשד ללקויי למידה, רצוי לפנות בהקדם לאבחון מקצועי, ולברר אם החשדות מבוססים.

אבחון מקצועי

אבחון ליקויי למידה מתבצע במכונים מקצועיים על ידי מאבחנים דידקטיים, וכן על ידי פסיכולוג או פסיכיאטר. האבחון נועד לבדוק על דרך האלימינציה אם קיימים לקוי למידה אצל הנבדק, או שמא קשיי הלמידה נובעים מסיבות אחרות. לכן, הבדיקה כוללת גם בדיקת ראייה ושמיעה, וכן בדיקת מנת משכל של הנבדק.

אבחון ליקויי למידה אורך שעות אחדות וקודם לו נערך ראיון ראשוני עם הנבדק ועם הוריו. האבחון כולל סדרת מבחנים המותאמת לגיל הנבדק, וכוללת מבחנים בקריאה, כתיבה, מוטוריקה, פתרון תרגילים בחשבון, הבנת הנקרא, הגייה, שיחה, יכולת קשב וריכוז ועוד. במקרה של חשש להפרעת קשב וריכוז, נדרשת אבחנה מקצועית של פסיכיאטר, שהוא גם זה שימליץ על טיפול תרופתי במידת הצורך.

מסקנות

בתום אבחון לקויי למידה, נאספים כל הממצאים של האבחון, ונמסרות מסקנות וממצאי אבחון זה. במידה ואכן המדובר בלקוי למידה, מתקבלות החלטות והמלצות לדרכי פעולה, כמו למשל סדנאות ריפוי בעיסוק, סדנאות אמנות, בעלי חיים ועוד.

אבחון ליקוי למידה נדרש לעתים על ידי משרד החינוך עצמו, כדי לאפשר לילד שאובחן הקלות בלימודים ובמבחנים. כמו כן נדרש האבחון עבור סטודנטים, המבקשים אישור על לקויי למידה, שיפטור אותם מחלק מבחינות הקבלה ללימודים אקדמיים.

פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s