שנת שירות

שנת שירות – בעד ונגד

עוד לפני הגיוס לצה"ל, יש אנשים שבוחרים להקדיש שנה נוספת מחייהם לתרומה לחברה ולקהילה בארץ. הכוונה היא לשנת שירות. שנת שירות היא שנת התנדבות של בני נוער לפני הגיוס לפעילות חברתית וקהילתית במקומות מצוקה או בקרב נוער עולה חדש. הצבא מאפשר לנערים ונערות להתנדב לשנת שירות ודוחה להם את מועד הגיוס בשנה כדי שיוכלו לממש זאת. ההתנדבות נעשית דרך תנועות נוער כמו הצופים, הנוער העובד והלומד, תנועת המכבי וכדומה. רוב המתנדבים הם נערים ונערות שעוד בזמן התיכון הרבו להתנדב בקהילה, בין אם דרך בית הספר או דרך תנועת הנוער שלהם .

הדעות בעד שנת שירות

הדעה התומכת בשירות לאומי טוענת כי יש לאפשר לבני נוער אלה לעשות שנת שירות מכמה טעמים. הדבר מועיל לברה ומקרב בין אוכלוסיות שונות, ערך הנתינה והתנדבות הוא ערך שצריך ורצוי לעודד אותו, הנערים הללו כבר נמצאים על מסלול של התנדבות עוד מהתיכון אז למה לעצור בעדם. ודבר אחרון הוא שאדם שהתנדב לשירות לאומי וירצה לאחר השירות הצבאי להמשיך ולעבוד בארגונים דומים יהיה לו יתרון על פני מועמדים אחרים לתפקיד .

הדעות נגד שנת שירות

הדעה הרווחת נגד שנת השירות היא כי המתנדבים משוחררים מהצבא שנה לאחר המחזור שלהם והדבר מעכב אותם מלהיכנס לחיים האמיתיים ולהתחיל בלימודים ועבודה. בנוסף לכך טוענים המתנגדים כי במקרים רבים שנת שירות אינה מסבה סיפוק כל כך גדול למתנדבים כי חלקם לא התנדבו לפני כן והם לא ממש יודעים מה עומד לפניהם. לכן שנת השירות עבורם תהיה סתם דחייה של השירות. טענה נוספת העולה נגד שנת שירות היא ששנה אחת אינה יכולה לעזור באמת בקהילה וצריך לפחות שירות של שנתיים כדי שפרויקט יצליח כראוי .

סיכום

הדעות לגבי שנת שירות חלוקות אך מכיוון ששנת שירות היא התנדבותית לחלוטין קשה לבני הנוער לבוא בטענות כי הם לא מסופקים או שלא ידעו מה עומד מולם. כל עוד הצבא מאפשר התנדבות לשנת שירות יש להשאיר אופציה זו פתוחה לבני הנוער המעוניינים בכך .

פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s