יהדות

יהדות ולאומיות

יהדות היא שם כולל לתרבות, מסורת, דת, היסטוריה ולאום של קבוצה אתנית של אנשים אשר מגדירים את עצמם כיהודים. במשך אלפי שנים ההגדרה היחידה אשר ללא כל ספק היתה אפשרית ליהודי היתה ההגדרה הדתית. עד לפני למעלה ממאתיים שנה כל אדם היה דתי, בין אם הוא היה נוצרי, מוסלמי או יהודי (מדובר כמובן על העולם המערבי לצורך העניין). יהודי היה דתי, ומכאן נבעה גם הגדרתו. אם תחילת השינויים החברתיים שחלו באירופה החל מהמאה השמונה עשרה, אשר בעקבותיהן התרחשה המהפכה הצרפתית ששינתה את כל צורת החיים החברתית שלנו מן היסוד, השתנתה גם היהדות. יהדות לא היתה עוד נושא דתי בלבד, אלא שהיא פשוט מאד הפכה לנושא תרבותי, היסטורי, ובמיוחד נושא לאומי לכל דבר.

Peru_Machu_Picchu_Sunrise_2

הרצל והמהפכה הגדולה של היהדות

מחולל המהפכה הענקית הזו ביהדות היה בנימין זאב הרצל, אבי הציונות המדינית, שפרסום ספרו "מדינת היהודים" וכינון הקונגרס הציוני הראשון בבאזל בשנת 1897 חוללו את השינוי הרדיקלי ביותר ביהדות מאז חורבן בית שני. הרצל קבע כי היהודים הם עם – עם אחד. בכך הפך הרצל את הגדרת היהדות מהגדרה דתית להגדרה לאומית. הצבת הלאום במרכז הבמה להגדרת יהדות הפכה את היהדות על פיה וכיום כדי להחשב יהודי אין צורך להיות דתי ולקבל על עצמך עול תורה ומצוות, אלא להחשב כחלק מהלאום היהודי. הרצל כרך את הלאומיות היהודית עם הדת היהודית בקבעו שאדם אינו חייב להיות דתי כדי להחשב יהודי, אבל הדת היחידה האפשרית מבחינת היהודי היא הדת היהודית.

יהדות ומדינת ישראל

ממשיכו של הרצל, דוד בן גוריון, היה האדם שמימש את חזונו של הרצל להקמת מדינה ליהודים והכריז עליה כמדינה עצמאית בה' אייר תש"ח (1948). מדינת ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית האמורה לכבד את כל בני יתר הדתות ולאפשר להם לקיים את דתם במסגרת המדינה, אך דלתות המדינה פתוחות לכל יהודי באשר הוא ומאפשרות לו להתאזרח המדינה באופן מיידי ובכך מיסד בן גוריון את הגדרת הלאום היהודי מעל לכל הגדרה אחרת של יהדות.

פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s