אחריות חברתית בעסקים

אדם לאדם אדם – ולא אדם לאדם זאב

האם האדם הוא יצור אנוכי, או שמא מדובר ביצור חברתי וקהילתי דווקא? התשובה לשאלה הזו מעסיקה פילוסופים ותיאורטיקנים כבר שנים רבות, כשלכל אחד מהצדדים טענות חשובות המצדדות בעמדתו. עם זאת, התשובה לשאלה אחרת ברורה יותר – מהו המצב האידיאלי בהקשר זה? המצב האידיאלי הוא שהאדם יהיה אחראי לסביבתו ורגיש אליה וכך הוא גם לא פוגע בה. אנוכיות היא אמנם במקרים רבים דחיפה יעילה לקידום עצמי והשגת מטרות אך בהסתכלות על התמונה בפרספקטיבה רחבה יותר, אין ספק כי על האדם להראות אחריות חברתית כלפי הסביבה והקהילה שלו. אחריות חברתית היא התיאוריה המוסרית שטוענת שאחריותו של כל אדם או ארגון היא להיטיב עם החברה או הסביבה שלו ולא להזיק להן בין אם במובן כלכלי, רווחתי או אקולוגי.

עסקים חברתיים, סחר הוגן – איך החברה שלנו משפרת את עצמה

החברה המודרנית פיתחה מספר מנגנונים שמקיימים את המודל של אחריות חברתית בחיי היום יום שלנו. מודל אחד כזה שתופס תאוצה בשנים האחרונות הוא עסקים חברתיים – עסקים שמשלבים יצירת רווח עם מטרה חברתית של תמיכה במטרה או בקהילה כלשהי. גם הרעיון של סחר הוגן, צמצום רווחי התיווך שבין היצרן לצרכן, תוך תמיכה בשני הצדדים והקטנת רווחי המתווך הוא רעיון שצמח מתוך חשיבה של אחריות חברתית.

אחריות חברתית בעולם המודרני – אחריות תאגידית

המצדדים בתיאוריית האחריות החברתית מיישמים את שיטתם באופן הבולט ביותר בחיים העסקיים, אחריות חברתית כחלק מתאגיד, או בקיצור – אחריות תאגידית. אחריות תאגידית היא מושג רחב ורב-משמעויות: החל מהמשמעות האקולוגית – הימנעות מהזרמת שפכים וזיהום הסביבה באופן כללי, ועד יצירת עסקים באופן אתי ללא שחיתות, תוך שמירה על זכויות העובד וסביבת עבודה הוגנת. אחריות תאגידית לא מסתכמת רק בתרומות כספים למטרות שונות – מדובר בהתנהלות ואסטרטגיה עסקית מלאה – שעסק צריך לקבל על עצמו.

4

פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s