פסילה מנהלית

פסילה מנהלית היא שלילת רישיון נהיגה "על המקום" על ידי קצין משטרה המהווה חלק מהרשות המנהלית. הפסילה נעשית ללא דיון בבית המשפט לענייני תעבורה, משום שמטרתה של הפסילה היא לא ענישה אלא הרחקה מידית של נהג מסוכן מכבישי ישראל. משך הפסילה יכול לנוע משלושים יום ועד תשעים יום, כתלות בסוג העבירה שביצע הנהג או סוג תאונת הדרכים בה היה מעורב. במקרים מסוימים, ניתן לקבל פסילה קצרה יותר משלושים או שישים יום, כתלות בשיקול דעתו של קצין המשטרה בשטח ובהתאם לסיבות בגינן ניתנה הפסילה.

באילו מקרים ניתן לקבל פסילה מנהלית?

כאמור, מטרתה של פסילה מנהלית היא הרחקת נהגים מסוכנים מהכביש באופן מידי. בהתאם, פסילה יכולה להתבצע בכמה מקרים. פסילה למשך זמן קצר יותר תינתן לרוב על עבירות תנועה קלות יחסית, בהם לא היו נפגעים בגוף ולא נזק לרכוש, לדוגמה: אי מתן זכות קדימה, יציאה לעקיפה מסוכנת או נהיגה תחת השפעת אלכוהול. פסילה ארוכה יותר, למשך 60 יום תינתן לרוב במקרים בהם הנהג היה מעורב בתאונת דרכים בה היה נזק לרכוש או פצועים. במידה ובתאונה היו גם אבדות בנפש, לקצין המשטרה אין יכולת לקצר את משך זמן הפסילה והוא נקבע לתשעים יום באופן אוטומטי. הפסילה נכנסת לתוקף באופן מידי, מרגע שניתנה על ידי המשטרה.

מי רשאי לקבוע פסילה מנהלית?

על פי הקבוע בפקודת התעבורה, רק קצין משטרה בדרגת פקח ומעלה רשאי לקבוע פסילה מנהלית. שוטר שאיננו קצין בדרגה זו, יכול לקחת את רישיונו של הנהג, להחליף אותו באישור נהיגה זמני, ובמקביל לזמן את הנהג לשימוע במשטרה בפני קצין משטרה, בו הנהג יוכל לטעון את טענותיו והקצין יקבע הם תהיה פסילה מנהלית ומה יהיה אורכה.

פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s