תיקון תמ"א 38 2

תמ"א 38 ותיקון מס' 2

מהי תכנית מתאר ארצית מס' 38

מבנים רבים במדינת ישראל אינם חזקים די הצורך לעמוד בפני רעידת אדמה, במידה וזו תתרחש. הדבר נכון בייחוד למבנים אשר נבנו בהתאם לתקן בניה ישן, קודם לתאריך 1 בינואר 1980. כפתרון לבעיה זו, נכתבו מס' תקנות המאפשרות לבעלי נכסים לשפץ אותם כך שיעמדו בתקן מס' 413 המודרני. התכנית כוללת הקלות במתן היתרי בניה למטרת שיפוץ וכן אפשרות להרחבת דירות ולבניית דירות חדשות במבנה תוך הנחות בתשלום היטלי השבחה ומסים שונים.

מהו תיקון מס' 2?

לאחר שהתברר כי אחד המחסומים המרכזיים העומדים בפני בעלי נכסים ויזמים לקראת ביצוע תמ"א 38 הינו העלות הגבוהה של שיפוץ מבנה קיים והמגבלות הכרוכות בכך, הוצע תיקון תמ"א 38 2 המאפשר את הריסת המבנה הקיים ובניית חדש במקומו. התיקון נועד בכדי להרחיב את ביצוע התכנית ולהקל על ההשתתפות בה.

אילו מבנים זכאים לתמ"א 38 2?

מבנים אשר נבנו בהתאם לתכניות בנייה שאושרו קודם ל-1 בינואר 1980, אשר גובהם עולה על שתי קומות ושטחם עולה על 400 מ"ר זכאים לבניה בתכנית תמ"א 38 2. על המבנים להיות מאוכלסים שכן מטרת התכנית, בין היתר, למנוע אבדות בנפש במקרה של רעידת אדמה. בנוסף, מבנים אשר נבנו בתאריך מאוחר יותר אך נקבע על ידי מהנדס כי אינם עומדים בתקן 413 (במקרים אלו, לא תינתן אפשרות לתוספות בנייה אלא רק לשיפוץ וחיזוק הקיים).
ביצוע תמ"א 38

למרות האפשרות הטכנית לביצוע השיפוץ באופן עצמאי, מרבית בעלי הנכסים חותמים הסכם מול יזם בתחום הנדל"ן אשר מממן את השיפוץ או ההריסה והבנייה מכספו ובתמורה מקבל מס' דירות חדשות – ככל שניתן להוסיף למבנה. היקף השיפוץ שיבוצע תלוי בשווין המוערך של דירות אלו.

פוסט זה פורסם בקטגוריה כללי. אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s